Çinin Çjençjou şəhərində restoran, müştərilərə yeni üsulla, xarici görünüşü ilə yediyi yeməyin ödənməsini təklif etməklə təcrübə keçirir. Kreditplaza.az saytı xəbəri ilk olaraq yayan Çinin xəbər agentliyi olan “Sinxua”-ya istinadən xəbər verir ki, ictimai iaşə müəssisəsi öz ziyarətçiləri üçün feysnəzarətdən istifadə edir.
Çin restoranı, gələn müştəriləri, onlar masa arxasında oturmamışdan öncə şəkillərini çəkir. Müştərilərin xarici görünüşlərini plastik cərrahların olduğu “ekspertlər” qrupu qiymətləndirir. Gözəl hesab edilənlərin hamısına restoran pulsuz nahar təklif edir.
Xəbər sosial şəbəkələrdə geniş müzakirəyə səbəb olmuşdur. İnsanlar pulsuz nahar üçün şanslarını qiymətləndirməyə başlayıblar.
Weibo çin sosial servis istifadəçilərindən biri deyib ki, “əminəm ki, üzümlə yalnız 1 %-li güzəşt ümid edə bilərəm”,.
Digər istifadəçi zarafat edib ki, “bəs eybəcərlər necə 2 qat artıq ödəməlidirlər ? “.
Amma The Telegraph yazır ki, bu aksiya hamının xoşuna gəlməyib. Şəhər hakimiyyəti, koreya mətbəxi restoranı tərəfindən yazılmış “gözəl zahiri görünüşə görə pulsuz nahar” lövhəsini götürməyi tələb edib. Yerli hakimiyyətin bəyənməməsinə baxmayaraq, müəssisə sahibləri aksiyanı davam etdiriblər.
Restoranda bildiriblər ki, “gələcəkdə biz reklamla daha ehtiyatlı olacağıq. Amma bu aksiyanı davam etdirəcəyik”.